
ExplorersWeb, ki pripravlja poročila alpinističnih vzponih, raziskovalnih odpravah in kolesarskih ter veslaških avanturah, je pripravil izbor desetih najzanimivejših odprav v letu 2018
Mednje so uvrstili tudi vzpon Slovencev Aleša Česna in Luke Stražarja ter Britanca Toma Livingstona na Latok I.
Na vrh seznama so uvrstili 30-letnega alpinističnega smučarja, Poljaka Andrzeja Bargiela, ki je julija uspešno presmučal z vrha osemtisočaka K2 in postavil nov mejnik v himalajskem plezanju in smučanju.
Avstrijec David Lama je oktobra opravil solo prvenstveni vzpon na Lunag Ri, 6907 metrov visoko, še nedotaknjeno goro med Nepalom in Tibetom. ExplorersWeb je njegov vzpon označil za primer »novega himalajizma«, pionirskih, avanturistično in tehnično zahtevnih smeri, za hitre in dobro pripravljene alpiniste.
Med 52-dnevnim zimskim prečenjem Tasmanije se je Louisa-Philipa Lonckeja med domačini oprijel vzdevek Nori Belgijec. Na približno 500-kilometrski poti od severa proti jugu otoka, ki jo je sklenil septembra, je hodil, plezal, veslal in se prebijal skozi pragozd, in čeprav naj bi bila njegova avantura v primerjavi z alpinističnimi vzponi in smučarskimi spusti tehnično manj zahtevna, je moral brez nosačev obvladati zahtevne ovire: divje reke, neprehodne goščave in obilno zasnežene vrhove, kar je lahko še huje od suhega arktičnega mraza.
Američan Colin O’Brady je kot prvi na svetu sam, brez zunanje pomoči in podpore, opravil skoraj 1700 kilometrov dolgo prečenje Antarktike.
Po 40 letih poskusov in 30 odpravah so Aleš Česen, Tom Livingston in Luka Stražar avgusta v petih dneh plezanja v 2400 metrov dolgi prvenstveni smeri preplezali severno steno 7145 metrov visokega Latoka I v osrednjem Karakorumu in se z vrha gore v dveh dneh zahtevnega sestopa vrnili v bazni tabor. Ključni del vzpona je bil načrt plezanja. Linijo smeri so si začrtali že v Sloveniji in se odločili, da bodo po skrajno zahtevnem severnem razu plezali do višine 6400 metrov, potem pa prečili proti sedlu med Latokom I in II in se vzpeli na vrh gore.
Z vzponom na vrh Lotseja, četrte najvišje gore sveta, se je konec septembra podvig ameriškega para Hilaree Nelson in Jima Morrisona šele začel. Po strmem, ledenem in zaradi skalnih plazov nevarnem, 1800 metrov dolgem ozebniku, ki poteka od vrha do vznožja gore, sta neprekinjeno smučala v prvenstveni Sanjski liniji.
Konec maja je Američan Holly Harrison - Cargo po letu in pol končal 23.305 kilometrov dolgo pot čez obe ameriški celini.
Lupghar Sar West, 7157 metrov visoka gora globoko v pakistanskem Karakorumu, je doživela konec sedemdesetih dva vzpona, potem je čakala pozabljena do lanskega julija, ko se je vzpona (po štirih letih priprav) po deviški zahodni steni in severozahodnem razu lotil Avstrijec Hansjörg Auer in ga končal v dneh »pikantnega« solo plezanja.
Romunski vzdržljivostni kolesar Radu Paltineanu je pustil službo računalniškega inženirja in se s skromnimi sredstvi odpravil na 34.500 kilometrov dolgo pot čez obe Ameriki.
Šest kanadskih pustolovcev je opravilo kar 1500 kilometrov dolgo potovanje s kanuji skozi severni Quebec in Labrador. Junija so krenili iz rudarskega mesta Schefferville, se spustili po rekah De Pas in George v zaliv Ungava, potem pa nadaljevali po reki Korok in skozi gorovje Torngat do obale Labradorja, preveslali po morju še 500 kilometrov in sredi julija končali v Nainu, najsevernejšem obalnem mestu.