Hoja je edina vadba, pri kateri udeležba s starostjo ne upada, saj se ji lahko posveča tako rekoč vsakdo. S hojo obenem zadostimo potrebi po vsakodnevnem gibanju – tudi sproti in nenamensko.
Hojo je nadvse preprosto vključiti v vsakdan – hoja do trgovine, vsaj del poti v službo ali obisk k prijateljem.
Tudi zdravniki se strinjajo, da s hojo nihče ne more zgrešiti, saj je ta:
Veliko ljudi si za cilj vzame 10.000 korakov (korake lahko merite s pomočjo različnih aplikacij). 10 tisoč korakov je približno od šest do sedem kilometrov energične hoje. Toliko korakov lahko naredite v eni uri. Če se vam zdi veliko, lahko na primer hodite trikrat na dan po 20 minut ali pa vsako uro v dnevu energično hodite pet minut.
Strokovnjaki pa pravijo, da če hočete resnično od vsakodnevne hoje odnesti kar največ, morate prehoditi tistih 5.000 dodatnih korakov. Vsak dan torej 15.000 korakov- sliši se veliko, a vsekakor ni.
Eden od načinov, kako čim več pridobiti od hoje na krajše razdalje je, da hodite hitreje. Nedavna študija ameriških strokovnjakov je potrdila, da ni pomembno le koliko korakov naredimo oziroma, kakšne razdalje prehodimo na dan, ampak tudi kako hitro hodimo.
Nihče ne pravi, da morate v kosu prehoditi 15.000 korakov- poskušajte to storiti čez cel dan. Tako, da se odpravite v službo peš, v bližino trgovino kar brez avtomobila in popoldne se odpravite še na daljši sprehod. Tako boste zlahka dosegli 15.000 korakov na dan.
Intervalna hoja naj alternira med hitrimi in zmernimi obdobji hoje. Za začetek 2 minuti hitre hoje in 5 minut zmerne hoje. Intervale ponavljajte pol ure. Ko boste že v formi, pa podaljšajte hitro hojo in skrajšate interval zmerne hoje.
Hoja navkreber vpliva na več mišičnih skupin kot hoja po ravnem, kar pomeni, da porabite tudi več kalorij. Če ne živite v bližini nobenega hriba, lahko uporabljate tudi tekoči trak ali steper doma ali na fitnesu.