Tanja Glušič in Gregor Selak do paraplezalnega brona

Tanja Glušič in Gregor Selak do paraplezalnega brona
13.09.2018 AVTOR: M.V., FOTO: Manca Čujež

Slovenska paraplezalna reprezentanca se tako domov vrača z dvema medaljama.

Gluho-slepa plezalka Tanja Glušič (AK Ravne) je po štirih letih od srebra v Gijónu, prve slovenske paraplezalne medalje, 13. septembra pod vodstvom trenerja Jurija Ravnika osvojila bron na svetovnem prvenstvu v športnem plezanju v Innsbrucku, znova v kategoriji B2.
V popolni tišini, ki je zaznamovala finale paraplezalk v kategoriji omejitve vida B2, da so jim lahko trenerji dajali navodila za napredovanje v smeri, je Tanja Glušič (AK Ravne) v močni konkurenci dosegla tretjo najvišjo višino finalne smeri in si priplezala že drugo odličje na paraplezalnem svetovnem prvenstvu.

"Dobro mi je šlo in vesela sem, da sem dosegla tretje mesto. Žal mi je zmanjkalo časa, saj mi je še ostalo nekaj moči, tako da bi malo še lahko plezala. Smer je bila težka, gibi dolgi, da sem jih komaj dosegla, dolge razdalje za noge, zato sem težko našla stope, najtežje pa je bilo v previsu. Tudi kvalifikacijski smeri sta bili težki," je prve vtise strnila 22-letna Prevaljčanka, ki je leta 2014 na svetovnem prvenstvu v Gijónu - takrat še pod maminim vodstvom - osvojila srebrno medaljo, prvo slovensko paraplezalno za Slovenijo, v Parizu pa predlani ni nastopila. Zmagala je Britanka Abigail Robinson, drugo mesto si je z za le pol giba višjo višino od Tanjine priplezala Američanka Whiteny Pesek.

Paraplezalni bron SP tudi za Gregorja Selaka

Gregorju Selaku (Društvo za razvoj plezalne kulture), nekdanjemu članu mladinske reprezentance v športnem plezanju, so leta 2014 diagnosticirali multiplo sklerozo, od leta 2016 pa športno pot uspešno nadaljuje kot paraplezalec. "Po rezultatu bi lahko v Innsbruck prišel po več, glede plezanja pa sem zadovoljen. Dobro sem se ogrel, odplezal sem brez napak in dal svoj maksimum, kar je bistvo, tako da sem zelo zadovoljen. Na roko mi je šel tudi spored tekmovanja, vse se je poklopilo," se je veselil 29-letni Škofjeločan, ki je bronasto kolajno osvojil že na svetovnem prvenstvu v Parizu leta 2016: "Dosegli smo novo medaljo, a imamo izziv za prihodnje leto, ko bo spet svetovno prvenstvo - na Japonskem - in gremo višje."

V Selakovi kategoriji omejitve gibanja RP3 je najvišje v finalu priplezal Francoz Romain Pagnoux in tako ubranil naslov svetovnega prvaka, isto višino kot Gregor pa je dosegel Britanec Michael Cleverdon, ki mu je drugo mesto prinesel boljši kvalifikacijski dosežek. "Finalna smer je omogočila res lepo plezanje, bila je prva liga, kot sta bili že v kvalifikacijah, tako da so se postavljavci res izkazali. Svetovni prvak je ostal isti, je res toliko boljši, letos, ko sem začel trenirati z Romanom Krajnikom, pa sem tudi sam zelo napredoval, in če bova nadaljevala še prihodnje leto, bova ujela še Francoza. V primerjavi s Parizom sem veliko napredoval, je pa tudi konkurenca veliko večja. Drugo- in četrtouvrščenega v Innsbrucku ni bilo na prejšnjem prvenstvu, tako da so novi obrazi in vsi so vedno boljši," je še povedal Selak.

Značke: Plezanje
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ