Komaj 19-letni pustolovec iz Zagorice nad Kamnikom je v otroških letih obiskal 30 držav. Med družinskimi počitnicami v Mehiki je povsem samostojno preplezal 5636 metrov visok vulkan Pico de Orizaba, s čimer je jasno pokazal, čigava kri se pretaka v njem. Letos pa se je podal na nov izziv – prekolesariti pet celin. Kot je zapisal na svoji spletni strani, pri tem še zdaleč ne gre le za ta rekord. V vsakem primeru bo namreč prvi Slovenec, ki je prekolesaril svet, premagana pot pa neprecenljiva življenjska izkušnja.
29.000 kilometrov na dveh kolesih
Pot prek Evrope, Afrike, Severne Amerike, Avstralije, Nove Zelandije in Azije, ki si jo je zastavil, vključuje 25 držav. Tomaž bo na kolesu preživel 28.968 kilometrov, celotno potovanje pa bo dolgo 40.075 kilometrov. Za podvig bo predvidoma potreboval dobrih 200 dni. Trenutni rekord si lasti Britanec Tom Davies, ki je letošnjega avgusta pot zaključil po 205 dneh, star 19 let in 314 dni. Za izboljšanje rekorda se mora Tomaž domov vrniti najkasneje 4. marca prihodnje leto.
Iz Kamnika prek Tajske v Kamnik
Tomaž je zemljevid poti začrtal od Kamnika do Kamnika, sicer pa startal natančneje v madžarskem Debrecenu, od koder je po petih dneh prispel v Zagorico nad Kamnikom. Italijo je zapustil trinajsti dan in se nato napotil proti Španiji. Sledil je let prek Atlantika proti Miamiju, nato pa kolesarjenje do Toronta in naprej proti Los Angelesu. Od tam je poletel na Novo Zelandijo, kjer je kolesaril od Aucklanda do Christchurcha. Sledil je krajši let do avstralskega Brisbane-a, od koder nadaljuje proti Perthu. 125. dan je zaključil v Adelaidi. Po Avstraliji ga čakajo Singapur, Malezija in Tajska. Pred Evropo bo nato moral premagati še Indijo, od koder bo letel do turškega Istanbula.
Tomažev podvig lahko podrobno spremljate na njegovi spletni strani, kjer vsak dan objavlja tudi dnevnik s poti. Zelo vesel bo tudi finančnih donacij, saj se je podviga lotil brez sponzorjev.