Iz prve roke: Kako potekajo priprave na izpit za gorskega reševalca

Iz prve roke: Kako potekajo priprave na izpit za gorskega reševalca
16.02.2017 AVTOR: Maja Vojska
Robert Sušanj je opisal, kako potekajo priprave na izpit za gorskega reševalca. Kot pravi je izpit resna in zahtevna zadeva.

»Po nekajletnem pripravniškem stažu je prišel trenutek resnice. Prijava na izpit za reševalca. Nekaj osnovnega znanja že imava, za nama je že kar nekaj vaj in akcij, prav tako pa tudi že 80 urni tečaj prve pomoči. Plezalnih izkušenj ima eden več, drugi veliko manj, oba pa ogromno volje in motivacije, da oba ključna izpita uspešno opraviva. Akcija!«

Kot pravi sta se lotila priprav, največkrat kar skupaj, saj je v dvoje vedno lepše in se tudi več naučiš.

»Obdelovala sva vse, od vozlov, sidrišč, osnov alpinistike, pa do tipiziranega reševanja. Velikokrat v stenah, še večkrat pa na domačih dvoriščih,« pojasni. Za krajše popoldansko vzpenjanje po vrvi in prehod v spuščanje je zadoščal že skedenj na Koroški Beli.

»Tolažila sva se da osupli pogledi domačega psa in mačjega krdela, niso realni pokazatelj najinega znanja in da bodo na treningih z inštruktorji ter usklajevalnem seminarju, pogledi najinih nadzornikov prijaznejši.«

Na poti so jima pomagali tudi koristni nasveti inštruktorjev. »Prenašala sva obremenitev zdaj na to, zdaj na drugo vrv, razreševala nenehne zahteve po kratkih in dolgih dvigih, pa spet spuščanjih, pa štukanjih vrvi, prehodih vozlov gor in dol, na pasovih pa ob tem menjavala bremze, IDje, desonderje, protraxione tako hitro, da je sproti zmanjkovalo vponk.«

Nič manj navdušenja in volje pa nista pokazala tudi za zimsko tehniko. Kljub le teoretični osnovi, ki je vodila pri organizaciji reševanja izpod snežnega plazu, sta veliko truda vložila tudi v reševalno akcijo zasutih v plazu. Kot navdušeno pojasni sta oba izpit opravila z odliko, njihova postaja pa je postala bogatejša za dva nova reševalca.

Značka gorskega reševalca namreč dokazuje usposobljenost za samostojno reševanje v skladu s sprejetimi načeli in tehniko GRZS. Bližnjic ni.

»Kaj naj rečem za konec. Izpit za gorskega reševalca je resna in zahtevna zadeva. Sama sva treningom namenila izjemno veliko časa, truda, energije in volje. Izpraševalci so bili na izpitih korektni, obenem pa neusmiljeni in zahtevajo popolno praktično in teoretično poznavanje izpitnih tem. Tako je tudi prav.«

Povzeto po: www.grs-jesenice.org/novice.p hp?pid=118

Značke: Alpinizem, Aktivnosti
Ključne besede:
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ