
Najprej moramo vedeti predvsem, za kateri namen jih bomo potrebovali, za kakšen nakup in kateri način pritrjevanja je ustrezen.
Tako se moramo vprašati kakšen tip derez potrebujemo: Ali bomo dereze potrebovali predvsem za pohodništvo, gorništvo ali plezanje? Za visokogorje, sredogorje ali celo poledenele površine v mestu?
Dereze z 8 ali 10 zobmi, namenjene uporabi na snegu, torej hoji in turnemu smučanju. Lahko so narejene tudi iz aluminija. Primerne so za vse tipe čevljev.
Lastnosti:
Plus:lahke, enostavna uporaba, poceni
Minus: manj uporabne v strmem svetu, manj primerne za velike številke čevljev in težje uporabnike
Dvanajstzobe dereze z vodoravnimi prednjimi zobmi in z najširšim spektrom uporabe, ustavita jih le težek kombiniran teren in strm led. Primerne so za poltrde in trde zimske čevlje.
Lastnosti:
Plus: razmeroma lahke, trpežne, zelo stabilne v strmem snegu, ne režejo snega, manj naporna hoja kot s plezalnimi derezami in cenovno dokaj ugodne
Minus: ne moraš zamenjati samo prednjih zob, ampak vesl prednji del dereze, manj primerne za strm led
Dvanajstzobe dereze z navpičnimi prednjimi zobmi, namenjene plezanju zahtevnejših slapov in mešanih smeri. Primerne so za trde zimske pohodne čevlje.
Lastnosti:
Plus: trpežne, več možnih nastavitev prednjih zob (monopoint, dva zoba), zelo stabilne v ledu, lahko menjamo samo prednje zobe
Minus: težje, drage, manj udobne pri hoji
Ne pozabimo še na najlažjo možnost - mini dereze. Primerne so za poledenele položnejše oz. lažje poti, torej mesto, park, sredogorje ipd., nikakor pa ne za visokogorje in zahtevne ture. Obljudene poti, v snegu hitro postanejo zdrsane in ledene, zato so mini dereze tam neprecenljive in dejansko precej koristnejše od ostalih tipov derez. Odvisno od terena izberemo model z večjimi ali manjšim zobci.