Kaj bi storili, če bi naenkrat ostali brez doma, rednega zaslužka in zdravja?
Če bi se vam življenje tako rekoč – kot pri peščeni uri – v hipu postavilo popolnoma na glavo? Britanska zakonca Winn sta v takšnih okoliščinah sprejela noro ali pa pogumno odločitev: prehodila bosta več kot tisoč kilometrov dolgo Jugozahodno obalno pot! Le kako se jima je izšlo?
Od nekdaj obožujem branje pohodniških potopisov, a ne kar vseh počez: tisti, v katerih gre hudičevo zares, so na vrhu moje osebne lestvice. To so knjige, ki temeljijo na resnični osebni izkušnji, v katerih glavni protagonist samega sebe postavi pred nemogoče zahtevno preizkušnjo, se v njej izbrusi, spremeni, dozori in na koncu postane drugačen človek. Boljši, nekako najden, srečnejši, pomirjen s sabo in svetom. Tudi mi, ki to prebiramo, črpamo iz te preobrazbe, upajoč, da kakšen okrušek prileti v naša življenjca. Takšna je recimo znamenita knjiga Robyn Davidson Poti, v kateri se mlada Avstralka, polna nejasnega življenjskega nemira, odloči, da bo sama s kamelami prepotovala 2700 kilometrov avstralske puščave. Zelo znana je tudi pripoved Cheryl Strayed, ki se je na Pacifiško gorsko pešpot podala potem, ko je izgubila mamo, družino in sebe. Vse to ji je tako spodneslo tla pod nogami, da ni videla izhoda, zato se je odpravila na znamenito ameriško pešpot, izkušnjo pa opisala v svetovni uspešnici Divja (ki ji nekateri kritiki sicer očitajo preveliko fiktivnost, a ker imamo knjigo radi, jih bomo tokrat preslišali).
Če sta bili dekleti ravnokar omenjenih pustolovščin osebnostno izgubljeni, a telesno mladi in zdravi, sta protagonista romana Prežeta s soljo (v angleškem izvirniku The Salt Path) precej starejša in v še slabši koži. Raynor Winn in njen mož Moth po spletu res nesrečnih okoliščin izgubita staro kmetijo, ki je njuno zavetje, izpolnitev dolgoletnih sanj, pa tudi dom njunima odraščajočima otrokoma. Prijateljevo podjetje, v katerega ste vložila svoj denar, je propadlo, tako sta postala dolžnika in ker si nista mogla privoščiti odvetnika, sta se na sodišču branila sama. Seveda sta tožbo izgubila, s tem pa tudi hišo. Ker je kmetija hkrati turistična nastanitev in vir njunega zaslužka, ostaneta brez vsega. A kot da to še ne bi bilo dovolj, Mothu hkrati diagnosticirajo neozdravljivo bolezen, kortikobazalno degeneracijo. »Če Bog res obstaja«, zapiše Ray ob novici, »je pravkar pograbil korenine mojega življenja, jih izpulil iz tal in moje življenje obrnil na glavo.«
Prežeta s soljo >>> nakup v spletni trgovini.
Kako opustiti predstave o lastnem življenju? Kako preboleti tako veliko izgubo? Kako najti občutek doma in varnosti, ki je tako vitalnega pomena za naše bivanje, kadar ti življenje vse to vzame? Kako začeti znova, če veš, da prihodnosti – vsaj takšne, kakršno si si zamišljal zase – sploh ni? Odgovore na ta velika vprašanja Ray in Moth iščeta na Jugozahodni obalni poti (ang. South West Coast Path). S skoraj 1100 kilometri velja za najdaljšo označeno britansko pešpot, ki vodi od Mineheada v grofiji Somerset do Poola v Dorsetu. A naj vas oznaka »obalna pot« ne zavede; ne gre za lagodno pohajkovanje po plažah, pač pa za razgibano pot čez številne klife, ki pridelajo toliko višinskih metrov, kot bi se človek štirikrat povzpel na Everest. Ray in Moth sta se na pot odpravila z najnujnejšo opremo, ki hkrati ni najsodobnejša (saj zanjo nimata sredstev), zaradi denarne stiske pa sta prisiljena v divje kampiranje in tako rekoč postno prehranjevanje. Večkrat sta lačna kot sita. Ves čas mokra. Velikokrat nezaželena. Napredujeta počasi. V primerjavi s časovnicami v vodniku, ki ga uporabljata, sta polžje počasna, saj se morata ves čas prilagajati svojim zmožnostim in Mothovi bolezni.
Njuno véliko popotovanje spremljamo skozi Rayino prvoosebno pripoved, ki je – milo rečeno – osupljiva. Pripoveduje z navidezno lahkotnostjo, a pronicljivo, do konca iskreno in duhovito. Njen jezik je bogat in slikovit (v slovenskem prevodu je za to poskrbela Jolanda Blokar); pripoved, pri kateri gre tako zares, pa te prikuje v fotelj in te ne izpusti. Nekaj svečanega je v procesu, kako se z dnevi, tedni in meseci hoje v izjemnem naravnem okolju oba počasi spreminjata. »Samo nekaj je bilo resnično, zame bolj resnično od preteklosti, ki sva jo izgubila, ali prihodnosti, ki je nisva imela: če eno nogo postavim pred drugo, me pot vodi naprej, in steza, pogosto nič širša od čevlja, je postala moj dom. Ne le hlad v zraku, vse nižje Sončevo obzorje, teža jutranje rose in malodušni klici ptic, tudi nekaj v meni je menjevalo letni čas. Nisem se več trudila in se borila, da bi spremenila nespremenljivo, nisem se živčno oklepala življenja, ki ga nisva mogla obdržati, ali se jezila na avtoritarni sistem, ki je preveč zbirokratiziran, da bi videl resnico. Vedela sem, da se je vame zalezel nov letni čas, mehkejši letni čas sprijaznjenja.«
Kljub vsem velikih bivanjskim vprašanjem (naj vas ta ne prestrašijo!) in brutalni iskrenosti pa je to svetla, vitalistična in nadvse navdihujoča knjiga. Za vse nas, navadne smrtnike, ki nas pestijo različno velike težave. Ja, marsikaj lahko v življenju izgubimo, a tudi ponovno najdemo, celo na nove in neslutene načine. Če seveda iščemo.