5 pivovarn, ki jih morate videti

5 pivovarn, ki jih morate videti
04.03.2025 AVTOR: Matej Zalar
Pri Tourism Review so izbrali pet muzejev, ki bi jih morali videti vsi pravi pivoljubi.

Pivovarne svojo podobo (in dobiček) gradijo tudi z bolj ali manj atraktivni muzeji ali vsaj z vodenimi ogledi proizvodnje piva. Tudi pri nas. V Laškem organizirajo zgolj vodene oglede za skupine najmanj desetih oseb, v ljubljanski Pivovarni Union pa se lahko pohvalijo s Pivovarskim muzejem, ki naj bi bil celo eden največjih v Evropi. Žal pa ne tudi eden najbolj obiskanih. Morda se bo to spremenilo letos, saj bodo ob 150-letnici ljubljanske pivovarne v prostorih nekdanje menze uredili hišno pivnico, ki bo lahko sprejela okoli 200 gostov. Kam pa moramo iti ljubitelji piva po svetu?

Muzej piva Sapporo, Sapporo (Japonska)
Japonski pivovarski muzej najdemo v olimpijskem Sapporu na japonskem otoku Hokaido. Pivovarno, ki vari enega najbolj priljubljenih hmeljevih napitkov na Japonskem, so odprli leta 1877, muzej pa 110 let kasneje. Letno ga obišče 150.000 obiskovalcev, ki se seveda ne izognejo pokušini piva v hišni pivnici z letnim vrtom.

Heineken Experience, Amsterdam (Nizozemska)
Vemo, kateri so trije vzroki, zaradi katerih v Amsterdam derejo množice hedonistov, no, turistov. Eden od njih je seveda pivo. Heineken Experience ni samo klasičen muzej, ampak doživljajska hiša. Med uro in pol trajajočim ogledom turiste podučijo o zgodovini družine Heineken in jim na zabaven način predstavijo proces varjenja piva. Ne pričakujte klasične pivnice, ampak moderen bar, seveda v zeleni barvi. Spletno stran lahko berete kar v slovenščini!

Pivovarna Carlsberg, Kopenhagen (Danska)
V danski prestolnici varijo pivo od leta 1847. Med ogledom interaktivnega muzeja se obiskovalci spoznajo z zgodovino pivovarne in si ogledajo največjo zbirko pivskih steklenic na svetu. Še vedno deluje tudi konjušnica z jutlandskimi konji, s katerimi so nekoč pivo tovorili daleč po Evropi. Ker je bil ustanovitelj pivovarne Carl Jacobsen zbiratelj umetnin, je seveda na ogled tudi njegova bogata zbirka dragocenosti, med katerimi se najdejo tudi Rodinova dela.

Red Stripe, Jamajka
Ob Bobu Marleyju je pivo Red Stripe najpomembnejša jamajška blagovna znamka. Prvo pivo so zvarili leta 1928, a se aromatičen ale med Jamajčani nikdar ni dobro prijel. Tako so začeli deset let kasneje variti lager, kakršnega dobimo še danes. Pivovarna se sicer ne hvali z bleščečim muzejem, toda pravi ljubitelji piva bodo tako še bolj uživali v pristnem vzdušju.

Guinness Storehouse, Dublin (Irska)
Pivovarna St. James's Gate Brewery se hvali s šestimi interaktivnimi muzejskimi zbirkami, med katerimi je ena posvečena tudi odvisnosti od alkohola in nevarnostih vožnje v alkoholiziranem stanju. Turistov sicer ne odpeljejo v samo pivovarno, zato pa jih podučijo o postopkih varjenja piva in varjenja Guinnessa. Ker je legendarno pivo menda vplivalo tudi na razvoj irske kulinarike, nikakor ne smemo izpustiti kosila!



Značke: Kulinarika
Ključne besede:
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ