Za vse ljubitelje špargljev svetujemo tudi obisk dogodka Divji okusi Krasa - šparglji in divje rastline, ki bo potekal med 6 aprilom in 6. majem.
Več > > >
Za vse ljubitelje špargljev svetujemo tudi obisk dogodka Divji okusi Krasa - šparglji in divje rastline, ki bo potekal med 6 aprilom in 6. majem.
Več > > >
Šparglji so sezonska zelenjava, pri nas začno poganjati v prvi polovici aprila, sezona pa pri nas traja vse do junija. Poznamo več vrst špargljev oziroma belušev, lahko so zeleni ali beli, odvisno od načina gojenja.
Šparglji so zelo priporočljiv in zaželen del jedilnika, saj vsebujejo nujno potrebne vitamine (vitamin C, B vitamin (B1, B2, B3 in B6, ki skrbijo za živce ter celotno presnovo) in A vitamin, ki skrbi za dober vid), minerale (fosforja, žvepla, kalcija, magnezija, železa, bakra, cinka, mangana, fluora, joda) ter velik delež antioksidantov in folne kisline. Zaradi visoke vsebnosti folne kisline se uživanje špargljev priporoča tudi nosečnicam
Ob Istri se divji šparglji dobro počutijo tudi na Krasu in Vipavski dolini, ljubijo gosto in bodečo podrast ob gozdnih robovih, cestah in kolovozih.
Pri nas lahko vsak nabira dobrote iz narave in gozda, a le v omejenih količinah. Pravilnik o varstvu gozda pravi, da lahko naberemo največ kilogram zelenih rastlin na dan, med katere spadajo tudi divji šparglji.
Uporabnost špargljev je precejšnja. Šparglje očistimo in odstranimo morebitne olesenele dele. Te lahko še vedno uporabimo pri pripravi jušne osnove ali špargljeve juhe. Preostanek kuhamo v slani vodi, bele šparglje okoli 20, zelene pa 10 minut. Seveda jih lahko pripravimo tudi v pečici, na žaru in še marsikje, recimo v omleti.